השוואת ביטוח מקיף: כך תעשו זאת נכון

השוואת ביטוח מקיף

מבין הביטוחים הנלווים לביטוח החובה לרכב, זה המקיף נפוץ יותר. במדינה שבה עלות הרכבים היא מהגבוהות בעולם וגם גנבים לא חסרים בה לצערנו, זה אך מתבקש שנבטח את רכושינו באופן מיטבי. אבל גם את זה צריך לדעת איך עושים

זאב נחמנזון

"חשוב להשוות תפוחים לתפוחים" – איני יכול לספור את כמות הפעמים ששמעתי את המשפט הזה. לאדם שטבע אותו יש ככל הנראה מושג בכלכלה אבל בחקלאות ואגרונומיה נראה שאינו מבין דבר. אם נשווה בין תפוחים מזן "אלכסנדר" ל"גרנד סמית" אנו יכולים באותה מידה להשוות אותם גם לאגסים. מאחר ונתוני הפתיחה שונים, אין תנאי מעבדה זהים ואיך שלא נסתכל על זה – המוצר אינו אותו מוצר כך ההשוואה לא תהיה מדויקת לעולם.

מה שחשוב באמת הוא לקחת את הפרמטרים העיקריים והענייניים בכל מוצר שאנו בודקים ולבחון אותם מול אלו המתחרים. כך נוכל למפות את היתרונות והחסרונות של כל מוצר, לתעדף אותם לפי רצוננו או צרכינו ולקבל את ההחלטה הנכונה. בסופו של דבר, אם בחרנו ב"גרנד סמית" על פני "אלכסנדר" וטעינו, זו טעות נסבלת שתמיד ניתן לתקן בקפיצה קטנה לירקן, אך אם מדובר במוצר יקר או ערכי יותר דוגמת ביטוח רכב ובפרט בזה המקיף הכולל לא מעט כיסויים – רצוי להימנע ככל הניתן מטעויות. אז איך בכל זאת תוכלו לערוך השוואה נכונה ויעילה? בכתבה הבאה.

השוואת ביטוח מקיף היא חובה

אחת מההחלטות הצרכניות המתבקשות והנבונות לבעלי רכבים היא ביצוע השוואת ביטוח מקיף. בניגוד לביטוח החובה, שמרכיביו זהים כמעט לחלוטין כמו גם מחירו, בביטוח המקיף יש לא מעט אותיות קטנות, סעיפים ופערים בין החברות המציעות אותו הבאים לידי ביטוי בכיסויים שונים, בגובהם ובעלויות. כפי שהדגשנו, את השוואה זו מומלץ לערוך בחוכמה ובאופן עצמאי. לרוב חברה מסחרית לא תציע מעצמה כלי השוואה אובייקטיבי עבור שירות שכזה ולכן מומלץ לבנות טבלה משלכם המורכבת מהסעיפים הרלוונטיים בפוליסת הביטוח מול החברות המציעות אותה, ועל בסיסה להשוות.

כסף לכסף

לפני שאתם ניגשים לבניית הטבלה, קחו בחשבון שכסף – ללא ספק גורם קריטי בהשוואה, אינו מתחיל ונגמר במחיר הפוליסה. ראשית ישנו גובה הכיסוי. אם פוליסה אחת מציעה לכם כיסוי עד 100,000 ₪ ואחרת מציעה 150,000₪, סביר והגיוני שהמחיר יהיה שונה וגם הכדאיות. אם בפוליסה אחת ההשתתפות העצמית שלכם היא 2,000 ₪ ובאחרת 700 ₪, זהו גם פער כספי משמעותי במבחן התוצאה. הפעלת פוליסה אינה מחויבת אך ורק למקרים של אובדן מוחלט או גניבה וגם במקרים של נזק קטן ניתן להפעילה. אז הפער בגובה ההשתתפות העצמית מקבל ביטוי שונה לחלוטין. את הסעיפים של השתתפות עצמית וגובה כיסוי חשוב במיוחד להכניס לטבלה ורק לאחר מכן להוסיף את הסעיפים הבאים להשוואה.

מה חשוב – ומה לא

למרות שהביטוח מקיף, הדברים הכלולים בתוכו שונים לעיתים, מתומחרים ומקבלים שיפוי שונה בין הצעות מתחרות. לכן חשוב להכניס לטבלה כל סעיף ולבדוק מה רלוונטי עבורכם ומה פחות. שירותי רכב, גרירה, הגעה של נציג מטעם חברת הביטוח למקום התאונה במקרה והייתה כזו, רכב חלופי, ביטוח שמשות – לכל אלו ערך ומשקל והם מרכיבים חשובים בפוליסה.

מנגד, שירותים כמו החלפת גלגל או ביטוח מערכת מולטימדיה הם לא משהו נחוץ לכל אחד, וייתכן ולא ייכללו בהצעה או לחלופין ניתן יהיה להסירם. גם מערכות האבטחה והמיגון ברכב חשובות מאוד. ישנן חברות שידרשו חלק מהן כתנאי סף לביטוח, כאלו שיעניקו הנחה במחיר הפוליסה באם יותקנו כאלו ברכב וברוב המקרים, מערכות המיגון והבטיחות הללו מגיעות באופן מובנה ברכבים חדשים, כך שגם זה מחייב התייחסות.

ואיך השירות?

אחד הדברים שקשה לאמוד בטבלה אך חשוב לשיקלול הוא רמת השירות. לעיתים ניתן לראות פער מחיר בין מתחרים הנובע מפער באיכות השירות. אופן הטיפול בפניה, זמני המענה והתגובה וכמובן היכולות המקצועיות של מי שמטפל בכם לא תמיד נמדדים בכסף, אבל הם שווים זהב. כדאי לבדוק את רמת השירות בהסתמך על מכרים או באתר משרד האוצר, שם יש עמוד המפרט ציונים לשירות חברות הביטוח בישראל.

אל תוותרו על בדיקה זו שכן אם חלילה תאבדו את רכבכם בתאונה קשה או בגניבה, ויהיה הפרש של שבועיים בין הזמן שחברת ביטוח אחת תעביר לכם את סכום הפיצוי לבין חברה אחרת, זה יהיה דבר מורגש מאד, בכיס ובנפש. נקווה שלא תגיעו לשם.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לעשות כסף פאסיבי? אדם טל עם טיפים
לא מעט אנשים מחפשים את הדרך לעשות כסף פאסיבי באינטרנט. מרבית האנשים אינם מעוניינים להחליף את העבודה...
קרא עוד »
אפר 27, 2020
באיזה אזורים הכי שווה להשקיע ביוון?
אם רוצים ללכת על אזורי השקעה אטרקטיביים וכאלה שמוכיחים את עצמם לאורך השנים כמצוינים בעבור משקיעים...
קרא עוד »
אפר 25, 2021
כמה זמן לוקח להוציא ויזה לארה״ב?
הוצאת ויזה היא תהליך מורכב למדי שעשוי להתמשך על פני מספר חודשים. וזאת מכיוון שמדובר על תהליך שכולל...
קרא עוד »
ספט 16, 2019