"משנה מקום" – על השינוי בהעדפות הדיור של הישראלים בתקופת הקורונה

דירות חדשות למכירה

תקופת הקורונה לוותה באי וודאות גדולה בכל הנוגע לשוק הנדל"ן, כיום מסתמנים דפוסים מפתיעים לגבי העדפות הדיור של ישראלים עקב הקורונה

עומר רגב

תקופת הקורונה הייתה תקופה של שינויים בכל המשק. אנשים נסגרו בבתים ומרבית מקומות העבודה עברו לעבודה מרחוק. ניצני עבודה מרחוק כבר החלו עוד לפני תקופת הקורונה אולם תקופת הסגרים היוותה מאיץ משמעותי לכיוון זה. היום, כאשר רוב המשק מחוסן מקומות עבודה רבים גילו כי תפוקת העובדים לא ירדה עקב המעבר לעבודה מרחוק, לעתים אף להיפך, והשוק עבר למצב היברידי בו חלק מהעבודה מתנהל מהמשרד, אך רבים ממשיכים לעבוד מהבית משך רוב ימות השבוע. גם שוק הנדל"ן הושפע מאד משינויים אלו. כיוון שאנשים בילו בבתיהם במשך רוב שעות היום הם למדו להעריך מחדש את צרכיהם ורצונותיהם בכל הקשור לבית שבו הם גרים. מצב ייחודי זה יצר הזדמנויות חדשות לרכישה, ודירות חדשות למכירה מוצעות במחירים אטרקטיביים במגוון מקומות בארץ, כאלו אשר נותנות מענה להעדפות הדיור של ישראלים פוסט קורונה.

שוק הנדל"ן בארץ – ביקוש והיצע

בזמן הקורונה היו תחזיות קודרות אשר דיברו על פגיעה בשוק הנדל"ן הישראלי, אולם מתברר כי המגפה רק עשתה חסד עם שוק זה. אוכלוסיית ישראל צפויה לגרד את ה- 15 מיליון עד לשנת 2048 ועם העלייה החדה בכמות המתגוררים כך גדל גם הביקוש לדירות. גידול האוכלוסייה לא האט בתקופת הקורונה, וביקוש לדירות מכירה איתו. עיקר הביקוש סובב סביב דירות חדשות. אמנם גם ניכרת עלייה בביקוש לדירות יד שנייה, אולם עיקר העלייה בביקוש היא לדירות חדשות.

לצד העלייה בביקוש, בשנת הקורונה הייתה ירידה מתונה במספר התחלות הבנייה. מיעוט הדירות המוצעות לעומת הביקוש הגבוה הביא גם לזינוק במחירי הדירות החדשות.

ישראלים מחפשים את הטבע

אחת המגמות הברורות והמשמעותיות מהשנה החולפת היא החיפוש אחר הטבע – אוויר פתוח, צמחיה ונוף. ישראלים רבים גילו כי הם יכולים להמשיך ולהחזיק בעבודתם גם אם מקום מגוריהם יהיה מרוחק פיסית מהמשרד. מקומות עבודה בתורם מגלים כיום גמישות רבה יותר ומאפשרים עבודה מרחוק או היברידית עבור עובדיהם, לאחר שגילו כי הדבר אפשרי, ולעתים קרובות אף משתלם כלכלית לחברה. רבים אשר קודם התגוררו בעיר למדו להעריך מחדש את המרחבים הפתוחים, או הגשימו חלום שתמיד היה, אבל כעת היה ביכולתם להגשים – לעבור לבית באזור כפרי יותר ומרוחק יותר מהמרכז. אחרי שנה בה לא נחשפו לא לפיתויי העיר הגדולה ולא ליתרונות המגורים בקרבה למשרד – חצר גדולה וקרובה נראית מזמינה מתמיד.

גם אלו שבחרו לעבור לאזורים עירוניים מעדיפים להשאיר פתח לאוויר – מרפסת, דירות גן ופנטהאוזים נמצאים בביקוש גבוה בשנה האחרונה, הרבה יותר מאשר בשנים קודמות.

חושבים גדול

משפחות רבות חיפשו לשפר את מקום מגוריהם. מי שהתגורר בדירה קטנה בתל אביב עם המשפחה, היום מחפש דירה גדולה יותר, נוחה יותר, חדשה יותר – ועם יותר חדרים. אם עובדים מהבית, למה לא להקדיש חדר המיועד לעבודה בבית, כזה אשר אינו בא על חשבון יתר חדרי המגורים?

גם החלוקה הפנימית של חדרי הבית השתנתה. מחפשים להגדיל את פינת האוכל והמטבח לדוגמה, לאחר שבשנה החולפת מקומו של המטבח ואזורי ההתכנסות המשפחתיים הפכו חשובים במיוחד.

לצד גידול בביקוש לדירות מרווחות עם מרפסות או חצר שלא במרכזי הערים, גם הביקוש לדירות קטנות במרכזי הערים גדל. זוגות ויחידים ללא ילדים שאינם זקוקים למקום רב חיפשו מקום בו יוכלו להיות קרובים למקומות ההתרחשות כאשר אלו יפתחו מחדש. גם העיריות מצידן מעודדות השקעה בדירות מסוג זה אשר דורשות השקעה מועטה מצד העירייה.

מבינים את חשיבות הבעלות על דירה

מגמה נוספת שהשתנתה היא מעבר חד ממנטליות של שכירות ארוכת טווח למנטליות של רכישת דירה. כאשר הקורונה הדגימה את חשיבות הבסיס: קורת גג ומזון, יותר ויותר צעירים פונים לרכישת דירה. כמות המשכנתאות עולה וההורים משקיעים יותר בתרומה להון עצמי של ילדיהם במטרה להגיע ליעד – דירה ברשותם.

 

העדפות ישראלים בתקופת הקורונה הנוגעות למקום מגוריהם השתנו – יותר מחפשים דירות חדשות למכירה ופחות דירות יד שנייה או דירות להשכרה, מחפשים דירות גדולות יותר וכאלו הכוללות יציאה לאוויר הפתוח – יהיה זה גג, חצר או לפחות מרפסת, וגמישות רבה יותר בנוגע למיקום הדירה. שוק הנדל"ן מצביע על ביקושי שיא גם לדירות גדולות בפריפריה וגם עבור דירות קטנות במרכזי הערים – עם הביקוש מגיעה גם עליית מחירים אך עדיין ניתן למצוא דירות במחירים אטרקטיביים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
שליחויות לעסקים
מטרתם העיקרית של רוב העסקים היא להתייעל ולהגדיל את היקף העסק והכנסותיו באמצעות גיוס ושימור לקוחות...
קרא עוד »
ינו 03, 2021
כמה זמן לוקח להוציא ויזה לארה״ב?
הוצאת ויזה היא תהליך מורכב למדי שעשוי להתמשך על פני מספר חודשים. וזאת מכיוון שמדובר על תהליך שכולל...
קרא עוד »
ספט 16, 2019
שופינג מושכל: כך תוכלו לחסוך בעלויות
אין דבר שאנחנו אוהבים לעשות יותר מקניות, אך אין זה אומר שאנחנו לא יכולים לעשות את זה מושכל ולחסוך...
קרא עוד »
מרץ 11, 2020