מי מחוייב במס רכוש?

מס רכוש

מס רכוש הינו מס המוטל על בעליהם של קרקעות. מדובר על מס אשר נועד לעודד בנייה בשטחים שנועדו לבנייה. וזאת כדי לנצל את השטחים הקיימים בישראל מטרות מגורים. מס זה נקבע מתוך מטרה ברורה – והיא ניצול מיטבי של קרקעות פנויות בארץ. נקודת ההנחה היא שבישראל עתודות הבניה נמוכות מאוד ביחס לגודל האוכלוסייה, מה שמשפיע על הערך של כל קרקע. ובמידה והקרקע עומדת פנויה ולא נבנית, בעליה יהיה חייב לשלם עליה מס. מיסים אלו נועדו להביא את בעלי הקרקע להבנה כי נכון ושווה יותר להשקיע ולבנות על הקרקע.

באילו מקרים מחויבים במס רכוש?

מס רכוש נקבע במקרים מסוימים ומוגדרים על פי חוק. ראשית יש לציין כי מדובר דווקא על קרקעות שעל פי התב"ע שלהן הינן קרקעות שמיועדות לבנייה. כלומר, קרקעות אחרות שהייעוד שלהן שונה לא יחויבו במס רכוש. כלומר, קרקע שמוגדרת כקרקע חקלאית אינה מחייבת את בעליה במס רכוש. שימו לב – אין זה אומר שהקרקע אכן משמשת למטרות חקלאיות. יתכן והקרקע ניצבת פנויה וחשופה ללא כל שימוש, אך רק בגין העובדה שהיא מוגדרת כקרקע חקלאית, היא אינה מחויבת במס. 

> קראו גם על מיסוי רילוקיישן בלינק

ניצול בלתי מספק

בנוסף חשוב לציין כי קיימים מקרים מסוימים בהם הקרקע מנוצלת באופן כזה או אחר, אך הניצול אינו מספק, ולכן בעלי הקרקע יהיו מחויבים במס רכוש. לדוגמה, קרקע שניצב עליה מבנה אשר מנצל רק כשלושים אחוזים משטח הקרקע. או מצב בו על קרקע שמיועדת לבניה מוצב מבנה ארעי. מצבים כאלו אינם מנצלים את הקרקע כיאות, ועל כן הקרקע תהיה מוגדרת כחייבת במס רכוש.

מס רכוש בגובה 0

נכון להיום מס רכוש אינו נגבה בפועל, כלומר, הוא עומד על סכום 0. מה זה אומר? שהמס לא בוטל והוא עלול לעבור שינויים במהלך השנים. אם כי כל עוד לא התרחש שינוי בעלי הקרקע לא מחויבים בפועל במס רכוש (הקליקו למידע נוסף). כך שנכון להיום בעלי קרקעות לא משלמים בפועל מס רכוש בגין קרקעות בלתי מנוצלות. בכל מקרה של שאלה או התלבטות נכון להתייעץ עם גורמים מקצועיים שמבינים במיסים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

דרושים שמאי רכוש

    עם השנים, יותר ויותר שמאי רכוש עושים את דרכם אל המשרדים הגדולים ביותר במשק. הצורך וחיפוש אחר דרושים שמאי רכוש , מקנה להם את המעמד

קרא עוד »