האם מחיר למשתכן שינה את עולם הנדל"ן בארץ?

מחיר למשתכן

אם אתם מעל גיל 36 ואתם מחפשים לרכוש דירה, בוודאי כבר נתקלתם בתוכנית "מחיר למשתכן", תוכנית עם הרבה כוונות טובות ועם נוכחות מוגברת בשטח. עם זאת, ראוי לציין שזמן רב התוכנית לא התקדמה לכיוון הרצוי, וזאת כי על אף ההבטחות הרבות, קבלנים רבים שהחליטו לשתף פעולה מצאו את עצמם בפריפריה עם עשרות דירות ללא ביקוש, עובדה שעוררה צעקה והובילה את קבינט הדיור להרחיב את מענק הרכישה בפריפריה. מעשה זה הוכיח את עצמו די מהר והחל שינוי בעולם הנדל"ן.

הפריה הדדית

שיפור מענק הרכישה בפריפריה הוביל משפחות רבות להתעניין בפרויקט מחיר למשתכן ואף לרכישת דירה – עובדה שהשפיעה באופן ישיר על מדדי מחירי הדירות החדשות לטובה (בעצם תלוי את מי שואלים). מכאן שאנשים רבים שייחלו להצליח לרכוש דירה גילו שחלום אבוד מקבל חבל הצלה (ועוד מטעם הממשלה), כך שלא מעט אזורים נכשלים קבלו את הדחיפה הרצויה. האומנם? ובכן ריבוי של משפחות חדשות, מוביל לשיפוץ התשתיות, להרחבת המוסדות, לפתיחה של מקומות עבודה חדשים וכדומה, משמע מדובר בדוגמה קלאסית של הפריה הדדית שתמיד מתקבלת בברכה.

הצד של הקבלנים שבחרו לשתף פעולה

הקבלנים שהחליטו לשתף פעולה עם התוכנית גם כן יצאו נשכרים – הגדילו באופן משמעותי את היקף העבודה ואף זכו למכור את רוב הדירות. מכאן שלא מעט חברות בנייה שפעם נחשבו כבינוניות, כיום נחשבות למובילות בתחום – עובדה שטורפת מחדש את הקלפים ואף מציעה קרקע יותר בריאה, וזאת כי אם פעם היו בטופ רק חברות הבנייה שזכו להחזיק בהון ראשוני גבוה (עבור רכישת הקרקע), הרי שכיום פרמטר זה סולק מהמשוואה.

הצד של הקבלנים שנמנעו מלשתף פעולה

אצל החברות שלא לקחו חלק במשחק המצב פחות אידאלי. הדירות שהן בנו נמצאו כפחות אטרקטיביות (בשל המחיר), במיוחד אם הן לא נבנו במרכז הארץ, היכן שהביקוש לדירות חדשות תמיד רלוונטי. עם זאת, רובן לא התרסק, אלא שינה כיוון, מיקד את מרב הפעילות בנדל"ן שמיועד לעסקים ותעשייה – היכן שעוד לא השתנו סדרי עולם. מכאן שלא ניתן לחוש בקריסה, אך כן בשינוי מגמה, קבלנים חכמים שומרים על גמישות פעולה לצד יישור קו עם חוקי הממשלה.

מחירי הדירות במרכז הארץ

אין לטעות שהתוכנית השפיעה רק על עולם הנדל"ן של הפריפריה, אלא גם במרכז הארץ ניתן למצוא ביטוי למגמת ירידת המחירים, וזאת כי ברגע שפחות אנשים מתעניינים לרכוש במרכז דירה וברגע שגם במרכז הארץ מחירי הדירות הוזלו, הרי שבאופן ישיר שאר המחירים צונחים. כמו כן, להבדיל ממגוון מקרים אחרים בהם המגמה הייתה קצרה, הרי שהפעם הגיוני לצפות שירידת המחירים תישאר יציבה לאורך זמן, וזאת כי לא צפויות עוד הפתעות, ולו כי כחלון סיים להפתיע (כבר הכביד על המשקיעים ויצא עם תוכנית מחיר למשתכן).

שאלה של יציבות

אם נחזור לשאלה הראשית: "האם מחיר למשתכן שינה את עולם הנדל"ן"? נציין שהתשובה היא ללא ספק כן, אך יחד עם זאת רצוי לבחון את הדברים באופן פרופורציונאלי, ועל כן נחדד שלא כל פרויקט בתחום הוכתר כהצלחה ועדיין יש השפעה אדירה למיקום הדירה. עוד נוסיף שלא רק עולם הנדל"ן השתנה, אלא גם הסטנדרט של הבנייה, וזאת כי קבלן שלא לקח חלק במשחק וביקש למנף יתרון יחסי, השקיע במפרט בנייה גבוה, וזאת מתוך ידיעה שהמפרט של דירות שכן משתתפות בתוכנית (מחיר למשתכן) נחשב יחסית נמוך. מה נותר? לחכות ולראות עד כמה השינוי הקיים יציב לאורך זמן.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך להרחיב את מכירות האונליין של העסק גם לחו"ל?
היתרון הגדול של עולם האינטרנט הוא היכולת לקשר בין אנשים ממקומות שונים בעולם, היכולת לחשוף אנשים...
קרא עוד »
מאי 24, 2020
ניהול ארגון בדרך הנכונה
לא קל ולא פשוט לנהל ארגון. ככל שהארגון גדול יותר ויש יותר משימות ודמויות ברקע, האתגר נעשה למורכב יותר....
קרא עוד »
מרץ 25, 2020
תמונות לסלון בצבע ובסגנון קלאסי
אנו יכולים לראות תמונות תלויות בסלון מכיוון שהן מאוד שימושיות לעזור לנו לזכור ולהיזכר בדברים. עם זאת,...
קרא עוד »
פבר 10, 2023