מה זה מס שבח

מס שבח הינו המס שהמדינה גובה מתושביה בעת מכירת דירה. המס מגלם למעשה את רווח ההון של בעל הנכס, אשר רכש דירה במחיר נמוך יחסית ומכר אותה במחיר גבוה. הרווח שנוצר כתוצאה מהמכירה מוצמד למדד, והוא נחשב לסכום השבח של הנכס. אך המס יורד מערך הנטו, לאחר קיזוז של כל ההוצאות הקשורות ברכישת הדירה וההשבחה שלה. הוצאות אלו כוללות הוצאות על שכר הטרחה של עורך הדין, הוצאה על עמלת המתווך, עלויות השיפוץ שהתבצע בנכס, הוצאות פחת, אגרות ומיסים שונים ועוד. מומלץ בחום לשמור כל חשבונית הקשורה להוצאה על הדירה, היות ובזמן המכירה ניתן יהיה להשתמש בכל ההוצאות האלו, על מנת להפחית למינימום את מס השבח על הנכס. בעבר כל אדם היה רשאי לקבל פטור אוטומטי ממס שבח, בתנאי שהוא מכר דירה תוך לא פחות מ- 4 שנים מרגע הרכישה שלה. אך היום המצב נראה שונה לחלוטין, הרבה יותר קשה להוציא פטור מתשלום מס שבח ואנשים רבים נאלצים לתכנן את אירועי המס שלהם בצורה מקצועית יותר.

כל מה שחשוב לדעת לגבי מס שבח

קודם כל, חשוב להבין כי מדובר על מס משמעותי שיכול להגיע למאות אלפי שקלים, היות והמס עומד על סך של 25% מתוך ערך השבח נטו. לכן מומלץ להתייחס לכל הנושא ברצינות, לנסות להוציא פטור במידת האפשר ובכל מקרה, מומלץ לשמור את כל ההוצאות על מנת להפחית את גובה המס. במקרים בהם לא קיים רווח הון כתוצאה ממחיר מכירה זהה או אף נמוך ממחיר הרכישה של הדירה, אין שום טעם לנסות להוציא פטור במס שבח, היות והדבר ימנע קבלה של פטור נוסף במקרה של מכירת דירה נוספת בעתיד. בעבר רוב האנשים קיבלו פטור ממס שבח בצורה חופשית, היות וניתן היה לקבל פטור מלא ממכירת דירה שעברה בירושה או ממכירת דירה אחת ל- 4 שנים, ללא קשר למספר הדירות שהמוכר מחזיק בבעלותן.

לסיכום, מס שבח הינו מס שרוב האנשים מחויבים לשלם אותו בעת מכירת הדירה שלהם, לכן חשוב להתכונן לכך מראש ואף להתייעץ עם איש מקצוע.

> הכירו את עורכת דין גירושין רחל שחר

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

דרושים שמאי רכוש

    עם השנים, יותר ויותר שמאי רכוש עושים את דרכם אל המשרדים הגדולים ביותר במשק. הצורך וחיפוש אחר דרושים שמאי רכוש , מקנה להם את המעמד

קרא עוד »