החזר כסף ממס הכנסה – איך עושים את זה לבד

החזר כסף ממס הכנסה

ישנם מקרים רבים אשר בהם גובה מאתנו מס הכנסה יותר מידי כספים. אנחנו יכולים לקבל אותם חזרה, אך רק אם נדע לבקש אותם. אם לא נטרח לדרוש את המגיע לנו, אף אחד לא ירדוף אחרינו עם ההחזרים… אך אם נבקש ויתברר כי אכן מגיעים לנו החזרים, אנחנו בהחלט נקבל אותם ולעיתים אף עם ריביות נאות.

למי מגיע החזר מס?

חשוב לדעת כי כל אזרח ששילם מס מעבר לסכום שהיה עליו לשלם בפועל, יהיה זכאי לקבל את ההפרשים ישירות אל חשבון הבנק שלו. סכום המס נבדק בסופה של כל שנת מס בחברת טקסרף ואז נבחן סך המס ששילם האדם בפועל לעומת מה שהוא היה צריך לשלם.

עקרונית נובעים החזרי המס בעקבות העובדה כי ברמה החודשית ניכוי המס במקור הנעשה על ידי המעביד אינו תואם את הכנסתו החודשית של העובד היות ועל פי רוב החישוב נעשה מתוך השערה. בפועל יש מידי פעם אי רציפות בעבודה או טעויות שונות בסעיפי הניכוי והפטור כך שהעובד למעשה משלם יותר ממה שהיה עליו לשלם בפועל.

איך אני יודע אם מגיעים לי החזרי מס?

מידי שנה מפרסם מס הכנסה את רשימת הפטורים, את הניכויים ואת נקודות הזיכוי והזיכויים ממס של אותה שנת מס. על בסיס אותה רשימה ניתן לעקוב ולדעת מהו הסכום של החזר המס המגיע לעובד לפני הגשת הדו"ח למס הכנסה.

לשם כך יש לאסוף את המסמכים השונים הרלוונטיים לעניין זה כמו טופס 106, מסמכים מהביטוח הלאומי לענייני גמלאות, שינוי סטטוסים, אישורי הפקדות לקרנות או קופות גמל ועוד.

למעשה ניתן לערוך באופן עצמאי את החישובים באמצעות המחשבונים של מס הכנסה המאפשרים את הדבר בקלות.

לחילופין ניתן להיעזר בשירותים של עורכי דין או יועצי מס ורואי חשבון אשר ידעו לבדוק את הזכאות של כל אחד מהעובדים או העצמאיים.

מתי כדאי לבדוק זכאות להחזר מס?

ישנם מקרים רבים בהם כדאי לבדוק זכאות להחזר מס. בעיקר נפוץ העניין במקרים של עבודות חלקיות, החלפת מקומות עבודה במהלך השנה, בעיות רפואיות של העובד או בני משפחתו, שינויים בסטטוס האישי ועוד.

> קראו גם: כל כמה זמן מתעדכן גובה שכר המינימום?

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תשלום מס שבח
  ישנם תשלומים ומיסים שונים שאנחנו נדרשים לשלם כמו מס הכנסה, מע"מ, מס רכישה על נכס, מס רווחי הון...
קרא עוד »
ספט 29, 2022
אירוח בקיבוץ
אירוח משפחות הוא דרך להרוויח כסף וגם עוזר לך לפגוש אנשים מכל העולם. אתה יכול לארח אנשים מרקע, תרבויות...
קרא עוד »
אוק 03, 2022
טיולים בפאפוס, הפנינה של קפריסין
פאפוס היא עיירה קטנה בקפריסין. שמה של העיר נגזר מהמילה היוונית ל"יופי". בימי קדם, היא הייתה עיר נמל...
קרא עוד »
מרץ 27, 2023