פירוק שיתוף במקרקעין – מה זה אומר?

1972545-min

פירוק שיתוף במקרקעין הוא מכירה של נכס אשר שייך לכמה גורמים. נכס זה רשום בלשכת המקרקעין כנכס אשר זכויותיו משויכות לכמה אנשים או גורמים בחלקים שווים או שונים. כאשר הנכס עומד למכירה, מפרקים את העסקה המשותפת ומוכרים את הזכויות במקרקעין.

 

פירוק שיתוף במקרקעין

כאשר נכס ספציפי שייך לכמה אנשים, זכותו של כל אחד מהם להביע בכל זמן את רצונו למכור את הנכס. אם קיימת הסכמה בין הצדדים הם יכולים לפרק שותפות זו בכמה אופציות.

החלוקה של הנכס יכולה להיעשות בדרך של חלוקה בעין, חלוקה של מלוא הנכס לחלקים שווים בערכם. אם לדוגמה מדובר במבנה המכיל כמה דירות, ייקבע שווי לכל אחת מהן והחלוקה תהיה בהתאם לזכויות של כל אחד מהם בנכס זה.

אפשרות נוספת היא שאחד מבעלי הנכס ירכוש מהגורם המעוניין במכירת הנכס את חלקו וכך השותף יקבל כסף ויחדל להיות שותף ורוכש הנכס יהיה בעל זכויות גדולות יותר במקרקעין.

אופציה נוספת היא החלטה משותפת של כל בעלי הנכס למכור אותו למרבה במחיר, התמורה בגין המכירה של המקרקעין תתחלק בין השותפים על פי האחוזים הקיימים ביניהם.

אם הצדדים מסכימים על אחת הדרכים, הם יקדמו את התהליך. במקרה של מחלוקות, בית המשפט יכריע בעניינים מסוג זה.

 

פירוק שיתוף במקרקעין בין בני זוג בהליך גירושין

בני זוג אשר רכשו נכס מקרקעין ולאחר תקופה מסוימת החליטו להתגרש, גם הנכס שברשותם נכלל באופציה של פירוק שותפות.

במסגרת ההסכם ביניהם, מתקבלת החלטה אם אחד מהצדדים ירכוש מהצד השני את מחצית הנכס או שהנכס יימכר והתמורה תתחלק בין הצדדים באופן שווה, או בקונסטלציה אחרת בהתאם להסכם הממון שנחתם ביניהם.

 

הכנם מוזמנים לקבוע פגישת ייעוץ עם אסף אפל שמאי מקרקעין.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

דרושים שמאי רכוש

    עם השנים, יותר ויותר שמאי רכוש עושים את דרכם אל המשרדים הגדולים ביותר במשק. הצורך וחיפוש אחר דרושים שמאי רכוש , מקנה להם את המעמד

קרא עוד »