עסק משפחתי – להתנהל נכון כשאימא ואבא עובדים איתנו

עסק משפחתי

כפי שאנחנו יודעים, יש כמה וכמה סוגים של עסקים משפחתיים. יש עסקים שנוסדו על ידי ההורים ועם הזמן הילדים נכנסו אליהם, יש עסקים שהילדים פתחו והחליטו בשלב מסוים להכניס אליהם את ההורים, יש עסקים משפחתיים שכוללים רק את האחים והאחיות, ויש עסקים שהם ברמת העיקרון לא משפחתיים, אך מאחר וההורים הם הבעלים, אז עם הזמן, הם הכניסו אליהם את הילדים בשביל שילמדו את התחום, בתקווה שיום אחד הם יירשו אותם. 

עסק משפחתי הוא לא דבר פשוט. כפי שאנחנו יודעים, לערב כסף ומשפחה זה משהו שיכול לייצר הרבה בעיות, אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעסק שיש בו היררכיה ברורה, ותמיד יהיה מישהו למעלה ומישהו למטה, תמיד יהיה מישהו שידרוש דרישות שונות ויהיו לו ציפיות כאלה ואחרות. 

אך אם עובדים נכון, אם עובדים בסבלנות ובהידברות, אז זה בהחלט יכול להצליח. לראיה, יש לא מעט עסקים משפחתיים שמשגשגים ופועלים כבר עשרות ומאות שנים. בין היתר, דרך תוכנית עבודה מאוד ברורה, קבועה, תוכנית שאי אפשר לערער עליה וכולם מחוייבים אליה. 

צריך לומר, אחד הדברים שיכולים לעזור לעסקים משפחתיים, זה דווקא גורם חיצוני. בין אם הוא יהיה פעיל כל הזמן בעסק ובין אם הוא ייעץ לו כשצריך. אותו גורם חיצוני יוכל לספק תמונת מצב הרבה יותר אובייקטיבית, הרבה יותר נכונה. 

איך עובדים עם עסק משפחתי

מבחינת גורמים חיצוניים שעובדים עם העסק, חשוב מאוד לדעת לא לקחת צד, לא לנסות אף פעם לייצר הפרדה בין בני המשפחה, מוטב לזכור גם שלפני הכל מדובר במשפחה, ומצד שני, אין זה אומר שצריך להתקפל או להציג תמונת מצב לא אמיתית על העסק בכל שלב שהוא. 

 

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

כמה עולה כיום ייעוץ עסקי?

כמה עולה כיום ייעוץ עסקי?

בתי עסק רבים בוחרים לעשות שימוש בשירותי ייעוץ עסקי במטרה לקדם נכון את בית העסק שלהם. הסטטיסטיקה מראה כי קרוב ל 90% מכלל העסקים הקטנים

קרא עוד »
משרד חקירות

מתי נזדקק למשרד חקירות

אנשים רבים פונים למשרד חקירות על מנת למצוא פריטי מידע חיוניים או על מנת לאמת את החשד שלהם בתחום מסוים. חוקר פרטי מהווה את הפתרון

קרא עוד »