עסק משפחתי – להתנהל נכון כשאימא ואבא עובדים איתנו

עסק משפחתי

כפי שאנחנו יודעים, יש כמה וכמה סוגים של עסקים משפחתיים. יש עסקים שנוסדו על ידי ההורים ועם הזמן הילדים נכנסו אליהם, יש עסקים שהילדים פתחו והחליטו בשלב מסוים להכניס אליהם את ההורים, יש עסקים משפחתיים שכוללים רק את האחים והאחיות, ויש עסקים שהם ברמת העיקרון לא משפחתיים, אך מאחר וההורים הם הבעלים, אז עם הזמן, הם הכניסו אליהם את הילדים בשביל שילמדו את התחום, בתקווה שיום אחד הם יירשו אותם. 

עסק משפחתי הוא לא דבר פשוט. כפי שאנחנו יודעים, לערב כסף ומשפחה זה משהו שיכול לייצר הרבה בעיות, אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעסק שיש בו היררכיה ברורה, ותמיד יהיה מישהו למעלה ומישהו למטה, תמיד יהיה מישהו שידרוש דרישות שונות ויהיו לו ציפיות כאלה ואחרות. 

אך אם עובדים נכון, אם עובדים בסבלנות ובהידברות, אז זה בהחלט יכול להצליח. לראיה, יש לא מעט עסקים משפחתיים שמשגשגים ופועלים כבר עשרות ומאות שנים. בין היתר, דרך תוכנית עבודה מאוד ברורה, קבועה, תוכנית שאי אפשר לערער עליה וכולם מחוייבים אליה. 

צריך לומר, אחד הדברים שיכולים לעזור לעסקים משפחתיים, זה דווקא גורם חיצוני. בין אם הוא יהיה פעיל כל הזמן בעסק ובין אם הוא ייעץ לו כשצריך. אותו גורם חיצוני יוכל לספק תמונת מצב הרבה יותר אובייקטיבית, הרבה יותר נכונה. 

איך עובדים עם עסק משפחתי

מבחינת גורמים חיצוניים שעובדים עם העסק, חשוב מאוד לדעת לא לקחת צד, לא לנסות אף פעם לייצר הפרדה בין בני המשפחה, מוטב לזכור גם שלפני הכל מדובר במשפחה, ומצד שני, אין זה אומר שצריך להתקפל או להציג תמונת מצב לא אמיתית על העסק בכל שלב שהוא. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
ארנק דיגיטלי
תהיתם למה אתם עדיין משלמים בכסף מזומן במקום להשתמש באפליקציה לתשלומים? ובכן, שאלה טובה. בעתיד הקרוב...
קרא עוד »
פבר 22, 2021
קורס Autocad
יש דברים שתהיו חייבים ללמוד ולהבין אותם על בורים, אם ברצונכם להתמקצע בהם. אחת מהן היא תוכנת אוטוקאד...
קרא עוד »
מאי 02, 2022
כל היתרונות של מנוי חיסונים לכלבים
לא בכל דבר החיים מסובכים ויש פעמים רבות בהן הפתרון הוא הרבה יותר פשוט כך לדוגמא כאשר אנו מדברים על...
קרא עוד »
יונ 27, 2019