שווי יהלומים – נושא שראוי להערכה

שווי יהלומים

יהלומים הוא עולם ומלואו של זהר ויוקרתיות. זהו ממש כמו ליין אופנה, סגנונות, עיצובים ועולם שלם של תרבות בפני עצמה. וכמו בכל עולם של תרבות במגוון הסגנונות גם כאן יש צורך באנשי מקצוע המעריכים באופן כלכלי את כל האושר הזה כמובן, והעושר. הערכת שווי יהלומים הוא מקצוע מאד מבוקש בפני עצמו אך דורש גם דיוק ומקצועיות ללא דופי.

אחד מהעיצובים המבוקשים ביותר הם תכשיטים המשובצים ביהלומים. לרוב מדובר ברכישות עבור אירועים ספציפיים. אך לעיתים עבור מתנות בלבד ולא רק אירועים. לא סתם נאמר שיהלום הוא חברה הטוב ביותר של האישה, אבל דעו שהוא חברו הטוב ביותר גם של הגברים לא פחות מנשים.

יהלומים המשובצים בטבעות נמכרים בצורה פופולרית גם כטבעות אירוסין וגם כטבעות שאינן טבעות לאירוסין. העיצובים הפופולריים הם על זהב לבן או זהב צהוב, וגם זהב משולב לבן וצהוב.

הערכה בתחום שווי יהלומים היא מומחיות מאד מדויקת חייבת להיות מקצועית ברמה הגבוהה ביותר. זהו תחום שיש ללמוד אותו על בוריו ועל מנת להתמקצע בו חייב שיהיה נסיון, אמינות גבוהה וכמובן גם וותק בהתאם. הערכת שווי יהלומים מתקיימת לפי פרמטרים מסוימים והמעריך המבצע, חייב לדעת אותם היטב.

הערכות עבור שווי יהלומים מתבצעות על מספר כללים גלובליים שידועים וחייבים להיות ברורים בכל בורסת יהלומים בארץ, ובעולם באופן כללי. הכללים הם:

  • משקלוהיהלום (CARAT) – משקל היהלום נמדד על פי כמות הקראט בו. 0.2 גרם של יהלום שווה ערך לקראט אחד.
  • מידת שקיפות היהלום (CLARITY) – בכל יהלום קיים פגם כלשהו. פגם זה יכול להיות בחלקו הפנימי של היהלום או בחלקו החיצוני של היהלום. מומחי יהלומים מקפידים שמלטש יהלומים יעשה הכל על מנת שפגמים אלו לא יראו וכך ערכם עולה.
  • צבעו של היהלום – מלטש היהלומים חייב להגיע לרמת שקיפות גבוהה כאשר הוא מלטש יהלום וזאת על מנת שהיהלום יהיה נוצץ וזוהר. צבעו של היהלום מתחיל בטבע ונע בין חום צהוב עד לשקוף לחלוטין.
  • חיתוך היהלום (CUT) – האופן שבו חותכים את פינת היהלום קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. המטרה היא פינות עגולות עד כמה שניתן ושטח פנים רחב יותר על היהלום. עם הזמן התפתחה מומחיות בנושא חיתוך היהלומים, וישנן רמות חיתוך מיומנות יותר, או פחות. חיתוך איכותי קובע עד כמה היהלום נוצץ וזה כמובן מה שמעלה, או מוריד, את הערך הכספי של היהלום.

איפה ניתן לקנות יהלומים מקוריים?

שווי יהלומים נקבע גם בחנויות שרוכשים אותם, לא רק אצל ספקי היהלומים. קיימת האפשרות לרכוש יהלום אמיתי ואיכותי מאד בחנויות יוקרתיות או בבורסות היהלומים בחוץ לארץ או בארץ.

בדרך כלל יהלומים אמיתיים יקרים באופן משמעותי ברכישה בחנות כי ישנן עלויות מעבר לכך שהיהלום נמצא בחנות עצמה. אך חשוב לזכור, גם מעריך היהלומים המומחה והמקצועי גובה לא מעט כסף עבור אבחון היהלום בצורה כל כך מדויקת.

מהו באמת שוויו של היהלום?

אין באמת תשובה מוחלטת לשאלה זו. יהלומים יש לבדוק במספר מקומות. חשוב לזכור את הפרמטרים שהוזכרו כאן למעלה ולא לשכוח להשוות בין ההצעות השונות. אל תהססו להקשיב לתחושת הבטן שלכם. תחושות הבטן הן משמעותיות, ישנם לא מעט זיופים בעולם היהלומים בארץ, ובעולם.

כאשר אתם מסתכלים על יהלום, שימו לב אם התאורה היא כזו שהופכת אותו ליותר מנצנץ או לפחות מנצנץ. תאורה מסוגים מסוימים יכולה להפוך אותו ליוקרתי יותר, אבל זה לא אומר שבאמת היהלום בעל ערך גבוה מאחרים. בדקו את היהלום שאתם רוצים לקנות אפילו עם הפנס של הטלפון שלכם. אל תהססו לעשות מה שצריך כדי לקבל את הערך המדויק ביותר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טריא הלוואות: מה שכולם צריכים לדעת לפני שצוללים להלוואות עמית לעמית (P2P)?
העולם הפיננסי התפתח במידה ניכרת במהלך העשורים האחרונים, והוליד מושגים חדשניים שונים, אחד מהם הוא...
קרא עוד »
אוג 15, 2023
הדברת נמלים
נמלים הן מהמזיקים היותר נפוצים בעולמנו והן נמצאות בכל מקום ובכמויות גדולות. אם אתם סובלים מנמלים...
קרא עוד »
דצמ 14, 2021
מה היא שיטת ניהול אג'ייל?
כל חברה חייבת לקחת בחשבון דברים רבים המשפיעים על ההצלחה שלה ועל היכולות והכי חשוב על הרווחים שלה. אך...
קרא עוד »
מאי 26, 2019